Hangi Obezite Ameliyatı En İyisi?

Yayın Tarihi: 15/02/2019

Hangi Obezite Ameliyatı En Etkilisidir?

Obezite ameliyatı için uygun olan adayların tümü de ciddi morbid obeziteden muzdarip olmasına ve klasik diyet metodları ile kilo vermeyi başaramamış olmasına karşın, hastaların ihtiyaçları farklı olabilmektedir. Bazı hastalar daha az girişimsel ve düşük riskli bir ameliyatı tercih edebilirken, diğerleri uyumluluklarının derecesine göre daha ekstrem bir kilo verme ameliyatını tercih edebilmektedir. Benim kişisel gözlemime göre, ameliyattan sonra beslenme alışkanlıklarını ve egzersiz planlarını değiştirmeye gönülsüz olan hastalar genelde daha kesin sonuç alacaklarını sandıkları daha girişimsel ameliyatları, örneğin gastrik bypass ameliyatlarını tercih etmektedir. Ne yazık ki, pek çok hekim de hastaları bu yönde yanlış bilgilendirmekte, sleeve gastrektomi veya gastrik bypassı ne yerlerse yesinler kilo verebilecekleri metodlar gibi lanse etmektedir. Oysa, bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki hasta beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını değiştirmedikçe tekrar kilo alınması neredeyse kaçınılmazdır.

en iyi obezite ameliyatı

Daha Düşük Riskli Kısıtlayıcı Ameliyatlar

Bariatrik cerrahlar, restriktif ameliyatları (lap band gibi..) mide hacmini küçülterek gıda alımını azaltmak için geliştirmişlerdir. Bu tarz operasyonlar tamamen reversibldır, yani geri dönülebilirdir. Bununla birlikte, hastanın diyete uyumuna daha fazla bağımlıdırlar.

Daha Saldırgan Malabsorptif Ameliyatlar

Obezite cerrahları, farklı malabsorbtif (emilim engelleyici) ameliyat türleri geliştirmiştir ve hala da geliştirmektedir. Roux-en-Y gastrik bypass bunlardan en sık kullanılanıdır. Bu yöntemler hastanın normal sindirim sistemi anatomisinde kalıcı değişiklikler yapar. Teorik olarak geri döndürülebilse de, teknik olarak bu ameliyatlar geri dönüşsüz kabul edilmelidir.

Kısıtlayıcı ve Malabsorbtif Ameliyatlardan Sonra Başarı Oranları

Tipik olarak, mide bandı veya tüp mide gibi kısıtlayıcı ameliyat geçiren hastalar malabsorbtif ameliyat geçirenlerden daha az kilo kaybeder ve daha fazla kiloyu geri alırlar.

Hangisi Daha İyi? Kısıtlayıcı mı, Malabsorbtif mi?

Bu en başta obez hasta olmak üzere birçok faktöre göre değişir. BMI değeri 50 ve üzerinde olan, yani malign obeziteden muzdarip hastalar malabsorbtif ameliyatlardan daha belirgin fayda görebilirler. Çünkü genelde bu hastalar takıntılıdır ve kalori alımını kısıtlama konusunda isteksizdirler. Bununla birlikte, hasta yeme ve egzersiz alışkanlıklarını değiştirme konusunda yüksek motivasyona sahipse, daha fleksibl ve daha az zarar verici bir ameliyat daha iyi seçenektir. Bununla birlikte, her iki cerrahi prosedür tipinin de uzun vadede kilo kaybını garantilemediğini ve başarının post-operatif hasta yaşam stili değişikliklerine bağlı olduğunu unutmayınız.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp