Hamileler ve Emzirenler Dikkat!

Yayın Tarihi: 01/08/2019

Tatlandırıcılar Bebeğinizin Metabolizmasını ve Barsak Florasını Tahrip Edebilir!

Yeni bir çalışmada 226 deney hayvanının kan, feçes ve idrar analizleri, tatlandırıcıların bebeğe geçtiğini ve bir sonraki neslin metabolizma ve mikrobiyotasını etkilediğini gösterdi.

ABD Ulusal Diabet, Sindirim Sistemi ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’nden araştırmacılar sukraloz ve asesulfama maruz kalan gebe ve emziren farelerin bebeklerinde ciddi metabolik ve barsak bakteri florası değişimleri gözledi. Frontiers in Microbiology dergisinde yayınlanan makaleye göre, yapay tatlandırıcıların yetişkinlerde kısıtlı kullanımının güvenli olabileceği, ama asla şekerin mucizevi alternatifleri gibi görülmemeleri gerektiği vurgulandı.

Kalori değeri olmayan tatlandırıcıların belli miktarda kullanımının güvenli olduğu düşünülür, ama aslında tatlı hissinin kendisi şekerin bazı etkilerini kopyalıyor olabilir. İnsülin salınımı, inflamasyon ve barsak florasında yağ depolanması ve Tip 2 diyabet gelişimini tetikleyecek değişiklikler gibi…

Tatlandırıcıların placenta aracılığıyla ve anne sütüyle bebeğe küçük miktarlarda geçtiği biliniyordu. Araştırmacılar bu miktarın bebekteki metabolik ve mikrobiyom değişikliklerini araştırdılar.

Düşük miktarlarda tatlandırıcıya maruz kalınsa bile, karaciğerin toksinleri temizleme fonksiyonlarında bozulma ve barsakta bakteriyel metabolitlerde dramatik bir değişim izlendi. En büyük değişim de faydalı Akkermansia grubu barsak bakterilerinin kaybolmasıydı. Aynı mikrobiyota değişikliği insanlarda Tip 2 diyabet ve obeziteyle ilişkilendirilmiş durumda.

Metabolik değişiklikler tatlandırıcı dozuyla paralel olarak artıyor. Ancak mikrobiyom değişiklikleri önerilen günlük dozlarda bile dramatik olarak görülüyor. Günümüzde insanlarda gebelikte sakkarin dışındaki tatlandırıcıların ılımlı dozlarda kullanımına onay veriliyor. Üstelik tatlandırıcılar ağız gargaraları, diş macunları, bir çok hazır gıda ve içecekte içerik katkısı olarak fazlasıyla kullanılıyor. Ancak etiketler hiçbir zaman kullanılan tatlandırıcı miktarlarını belirtmiyor. O nedenle alınan günlük dozun takip edilmesi neredeyse imkansız.

Barsak florasının oluşumunda doğumun hemen öncesi ve hemen sonrası çok kritik bir dönem. Bu dönemde annenin tatlandırıcı veya tatlandırıcılı ürün kullanması çok ciddi sonuçlara yol açabilir. O nedenle, gebe ve emziren kadınların bu ürünlerden uzak durmasında fayda var.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp