Hamileler ve Emzirenler Dikkat!

Yayın Tarihi: 01/08/2019

Tatlandırıcılar Bebeğinizin Metabolizmasını ve Barsak Florasını Tahrip Edebilir!

Yeni bir çalışmada 226 deney hayvanının kan, feçes ve idrar analizleri, tatlandırıcıların bebeğe geçtiğini ve bir sonraki neslin metabolizma ve mikrobiyotasını etkilediğini gösterdi.

ABD Ulusal Diabet, Sindirim Sistemi ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’nden araştırmacılar sukraloz ve asesulfama maruz kalan gebe ve emziren farelerin bebeklerinde ciddi metabolik ve barsak bakteri florası değişimleri gözledi. Frontiers in Microbiology dergisinde yayınlanan makaleye göre, yapay tatlandırıcıların yetişkinlerde kısıtlı kullanımının güvenli olabileceği, ama asla şekerin mucizevi alternatifleri gibi görülmemeleri gerektiği vurgulandı.

Kalori değeri olmayan tatlandırıcıların belli miktarda kullanımının güvenli olduğu düşünülür, ama aslında tatlı hissinin kendisi şekerin bazı etkilerini kopyalıyor olabilir. İnsülin salınımı, inflamasyon ve barsak florasında yağ depolanması ve Tip 2 diyabet gelişimini tetikleyecek değişiklikler gibi…

Tatlandırıcıların placenta aracılığıyla ve anne sütüyle bebeğe küçük miktarlarda geçtiği biliniyordu. Araştırmacılar bu miktarın bebekteki metabolik ve mikrobiyom değişikliklerini araştırdılar.

Düşük miktarlarda tatlandırıcıya maruz kalınsa bile, karaciğerin toksinleri temizleme fonksiyonlarında bozulma ve barsakta bakteriyel metabolitlerde dramatik bir değişim izlendi. En büyük değişim de faydalı Akkermansia grubu barsak bakterilerinin kaybolmasıydı. Aynı mikrobiyota değişikliği insanlarda Tip 2 diyabet ve obeziteyle ilişkilendirilmiş durumda.

Metabolik değişiklikler tatlandırıcı dozuyla paralel olarak artıyor. Ancak mikrobiyom değişiklikleri önerilen günlük dozlarda bile dramatik olarak görülüyor. Günümüzde insanlarda gebelikte sakkarin dışındaki tatlandırıcıların ılımlı dozlarda kullanımına onay veriliyor. Üstelik tatlandırıcılar ağız gargaraları, diş macunları, bir çok hazır gıda ve içecekte içerik katkısı olarak fazlasıyla kullanılıyor. Ancak etiketler hiçbir zaman kullanılan tatlandırıcı miktarlarını belirtmiyor. O nedenle alınan günlük dozun takip edilmesi neredeyse imkansız.

Barsak florasının oluşumunda doğumun hemen öncesi ve hemen sonrası çok kritik bir dönem. Bu dönemde annenin tatlandırıcı veya tatlandırıcılı ürün kullanması çok ciddi sonuçlara yol açabilir. O nedenle, gebe ve emziren kadınların bu ürünlerden uzak durmasında fayda var.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

2 thoughts on “Hamileler ve Emzirenler Dikkat!”

  1. Merhaba hocam doktorum suklarozun az miktarda kullanılabileceğini söylesede siz yazınızda belirtmişsiniz zaten ama piyasada satılan stevia sıvı ve tabletleri için ne diyorsunuz steviada zararlımı? Teşekkürler

    1. Merhaba,
      Tatlandırıcıları onaylamama sebebimiz vücudun şeker veya şeker tadıyla tetiklenen hormonal mekanizmalarını bozmasıdır. O nedenle hiçbir türünü önermiyoruz. Ama illa kullanacaksanız Stevia en makulüdür.
      Sağlıklı günler dileriz

Yorumlar kapalı.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp