Geciken Obezite Cerrahisi Ölüm Riskini 3 Kat Arttırıyor!

Yayın Tarihi: 12/10/2019

Hastalarımızın ve daha çok da kızları veya oğulları için obezite cerrahisi araştıran anne babaların en büyük endişesi, küçük yaşta bu cerrahiyi seçmenin doğru olup olmadığıdır. Yeni yapılan bir araştırma bu soruyu net bir şekilde yanıtlıyor: Ne kadar erken, o kadar iyi!

Obezite cerrahisine uygun oldukları onaylandıktan sonra sigortaları veya başka faktörler tarafından geciktirilen hastalarda ölüm riskinin üç kat arttığı bildirildi. North Carolina Üniversitesi’nde yapılan çalışmada bir cerrah, psikolog ve diyetisyen tarafından tıbbi olarak obezite cerrahisine uygun bulunan 463 hasta incelendi. Sigortaları bunların beşte birinin ameliyatlarına onay vermedi. Bu hastaların % 6’sı beş yıl içerisinde yaşamını yitirdi. Buna karşın, sigortalarından hızlı şekilde onay çıkanların sadece % 2’si bu sürede hayatını kaybetti. 

Morbid obez bireylerde bariatrik cerrahi anlamlı sağ kalım avantajı sağlamaktadır. Bu bilgiler ışığında obezite cerrahisi kriterlerini karşılayan hastaların ameliyatlarını geciktirmek onlara zarardan başka bir şey sağlamayacaktır.

Obezite Cerrahisine Erişimin Gecikmesi Tehlikeli

Obezite cerrahisinin reddedilmesi veya geciktirilmesi gerek obeziteyle ilişkili yandaş hastalıklar, gerekse tedavi komplikasyonları nedeniyle ölüm oranlarını arttırıyor. Çalışmada incelenen hastaların ortalama vücut kitle indeksleri 52.5 idi. Amerikan Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Derneği verilerine göre, vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olanlarda erken ölüm ve 40’a yakın obeziteyle bağlantılı hastalığa yakalanma riski % 50 ila 100 arasında artıyor.

En önemli yandaş hastalıklar Tip 2 diyabet, hipertansiyon ve kanser. Bu oranları gözönünde tutarken, obezite cerrahisiyle ilişkili ölüm oranlarının binde 1’in altında olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Dolayısıyla, kendiniz ve yakınlarınız hakkında obezite cerrahisi kararı alırken tek önemli konu, uluslararası tıbbi kriterleri karşılayıp karşılamadığınızdır. Eğer karşılıyorsa beklediğiniz her an aleyhinizedir. 

Kaynak: http://www.newswise.com/articles/when-doctor-says-yes-but-insurer-says-no-leads-to-higher-death-rate

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp