Gastrik Bypass Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

karın ağrısı

Gastrik Bypass Ameliyatı Risk ve Komplikasyonları

Gastrik bypass ameliyatı çoğu düzeltilebilir olan bazı riskler ve komplikasyonlar içerir. Bu nedenle en iyisi sindirim sisteminin bir kısmı bypasslanan hastalara yakın takip, ömür boyu kullanmaları gereken ek beslenme destekleri ve ilaçlar gerekebileceğini net biçimde anlatmaktır. Genel olarak, bir ameliyat ne kadar kompleksse, komplikasyon riskleri de o kadar fazladır. Bypass cerrahisini takiben en sık görülen üç problem ise kusma, dumping sendromu ve besin yetmezlikleridir.

Kusma

Kusma genellikle mide poşunun alabileceğinden fazla yenmesi veya gıdanın mideden boşalamaması nedeniyle oluşur.

Dumping Sendromu

Normalde gıdanın mideyi ne hızla terk edeceğini düzenleyen pylor valvi bypasslanırsa, gıdalar mideyi çok hızlı terkedebilir ve barsaklara çok hızlı geçebilir. Bu durum Dumping Sendromu olarak bilinen yakınmalara neden olur. Adrenalin salınımı tipik olarak bulantı, çarpıntı, terleme ve diareye yol açar. Duodenal switch ameliyatlarından sonra, pylor valvi korunduğu için Dumping riski daha düşüktür.

Vitamin ve Mineral Noksanlıkları

Malabsorptif bypass operasyonları besin eksiklikleri açısından kısmen risk taşır. Bu nedenle hastalar bir çok besin desteği kullanmalıdır. Biliopankreatik diversiyon cerrahisini takiben hastalar A,D,E,K gibi yağda eriyen vitaminleri de kullanmak zorundadır.

Bypass Sonrası Diğer Sağlık Sorunları

Bu olası sorunlar kanama, enfeksiyon, gastrit (kalan mide iç duvarının inflamasyonu), eğer kilo verme çok hızlıysa safra kesesi taşları oluşumu ve ciltte sarkmadır. 3-5 yıllık sürecin sonunda kilo alımının tekrar başlaması da bu risklerden sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!