Yo-Yo Diyetler Erken Ölüme Yol Açıyor!

Fazla kilolu ya da obezseniz, ne kadar olursa olsun kilo vermenin sağlığınıza olumlu katkıları olacağı konusunda bir şüphe yoktur. Kilo vermek Tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve diğer kronik hastalık risklerini de azaltmaya yardım ediyor. Ancak yeni bir çalışmadan edinilen kanıtlar, sürekli kilo alıp vermenin daha kısa yaşam beklentisine yol açtığını gösteriyor.

Sürekli Kilo Alıp Vermek İki Kat Risk Yaratıyor!

Çalışmanın otörleri, insanlara ideal kilolarını korumalarını, kilo verdikten sonra ise kilo alıp vermelerden kaçınmalarını öneriyor. 3678 kişi üzerinde yürütülen çalışmada, denekler 14 yıl izlendi. Kilo dalgalanmaları olan grupta erken ölüm oranı (% 9.4) diğer grubun (% 4.9) neredeyse iki katıydı. 263 ölümün 43’ü kalp hastalıklarına bağlıydı.

sağlıklı beslenme

Yine aynı çalışmada en çok kilo değişimi gösterenlerin obez olma, daha yüksek kan basıncı ve HbA1c düzeylerine sahip olma riskinin daha yüksek olduğu gösterildi. Çalışmaya dahil olmayan obezite cerrahı Roslin ise, fazla kilolu ve obez kişilerin sürekli kilo alıp vermeye daha meyilli olduğunu söylüyor. Fazla kilolu kişilerin kilo vermesi insülin direncini azaltarak diyabete yakalanma riskini azaltıyor. Roslin aynı zamanda, normal kilolu kişilerin genetik olarak daha yüksek bir diyabet riski altında olduğunu, kan şekeri dalgalanmalarının kilo alımına yol açabileceğini söylüyor.

Mayo Clinic tarafından yapılan diğer çalışmalar da, yo-yo diyetlerin kilonuzu ve vücut yağ oranını arttırabildiğini, ancak Tip 2 diyabette artışa yol açmak zorunda olmadığını bildiriyor.

Kilomuzu Korumak Neden Bu Kadar Zor?

2015 Obesity Reviews’de yayınlanan bir çalışmaya göre, verilen kiloların üçte biri genellikle ilk yılda geri alınıyor. 5 yıl içinde ise kiloların neredeyse tamamı geri alınıyor. Bunun olası bir sebebi, kilo veren kişilerde vücudun tipik olarak istirahat durumundaki ve günlük enerji harcamasını düşürmesidir. Endocrine Reviews dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre ise “Mükemmel Metabolik Fırtına” denen durum vücut ağırlığı azaldıkça açlığın da artmasına ve kilo geri alımına yol açıyor.   

Buradan çıkarılacak sonuç, sağlıklı bir beslenme şeklinin sürdürülmesinin hayati önemde olduğudur. Beslenmenizi sağlıklı yönde değiştirmek uzun süreçli bir stratejidir, kısa dönemli şok diyetlerle hızlı kilo verme çabası ilk etapta kilo vermenizi sağlasa da bu hiçbir zaman uzun vadeli olmayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!