Ev Yapımı Soya Sütü

Yayın Tarihi: 31/12/2016

VEJETERYAN VE VEGAN’LAR VE HATTA OBEZİTE AMELİYATI GEÇİREN TÜM YÜKSEK PROTEİN DESTEKLİ BESLENMESİ GEREKENLER İÇİN SOYA SÜTÜ

Yakın arkadaşlarımdan vejeteryan olanlar var , hatta büyük kızım bir ara bu konuya sardırdı da neyse ki vazgeçti. hatta bir tane Vegan arkadaşım var ki hiç bir hayvansal katı ya da sıvı gıdaya dönüp bakmaz ( ben hep onun canı bizim köfteleri çok istiyor diye üzülürdüm 😛 )

Ne yalan söyleyim önceden soyanın sütü mü olurmuş, al mis gibi tazecik keçi sütünü iç, daha da iyisi Manda sütü bul onu iç yada yoğurdunu yap derdim kendime bu da işin en alengirlisi idi, daha kolayı light inek sütü idi.

Şimdi işim gereği besinlerle ilgili araştırma yaparken geçen hafta ALPRO marka organik soya sütü aldım böyle süt gibi değil gibi bişey ama tadı kötü değil.Kaç gündür fırsat bulamamıştım eee önümüzdeki hafta başı vejeteryan bir sevgili dostumuz geliyor ameliyat olmak üzere yurtdışından. Bugün dedim hadi Demet üşenenin oğlu kızı olmamış. Hafta sonu olduğundan telefonları da biraz hafta içine kaydırıp geçtim mutfağa.

AHANDA EV YAPIMI SOYA SÜTÜ ( YÜKSEK PROTEİN KAYNAĞI)

1 Su Bardağı Soya Fasülyesi
5-5 su bardağı su
2 yemek kaşığı esmer şeker
1 tatlı kaşığı tuzfasülyeyi dün öğleden sonra üzerine 4-5 parmak geçecek suya ısladım , buz dolabına koydum. bugün öğleden sonra dolaptan çıkarıp elimle tıpkı humusluk nohutun kabuğunu soyar gibi ufaladım sonra kabuklar suyun yüzüne çıktı. kabuksuz soya fasülyesini Blendıra koydum.( Bu arada tarifi bir Çin Yemekleri sitesinden buldum azıcık bize uyarladım. onlar şeker ve tuzu daha çok koyup daha koyu kıvamlı bir süt yapıyorlar.)

Blendırdaki fasülyenin üzerine 2 sb su koydum. iyice rondolayınca ocağa koyup üzerine 2 sb den biraz fazla su koydum ,kaynayınca Yüzündeki köpüğünü alıp attım. sonra 2 yk esmer şeker ve 1 tatlı kaşığı Tuzu ekledim.(benim ki deniz tuzu kendi değirmeninden çektim yani ölçüsü biraz daha az olabilir)25 dk sürekli karıştırarak kaynattım. Ocaktan indirip ılıyınca tülbetten geçirerek süzdüm. Tadı da nebçim oldu , fasülyeli süt gibi 😛 ama sonra onunla çok lezzetli smoothie ler yaptım aslında kolayı taze sıkılmış elma suyu ile içmek. o zaman valla güzel oluyor.

Bu Pişmiş soyayı tülbentten geçirince çıkan posasını çiğ badem ve çiğ antep fıstığıyla karıştırıp kurabiye yaptım, aynı acıbademe benzedi tadı. çok güzel oldu.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp