Ev Yapımı Soya Sütü

Yayın Tarihi: 31/12/2016

VEJETERYAN VE VEGAN’LAR VE HATTA OBEZİTE AMELİYATI GEÇİREN TÜM YÜKSEK PROTEİN DESTEKLİ BESLENMESİ GEREKENLER İÇİN SOYA SÜTÜ

Yakın arkadaşlarımdan vejeteryan olanlar var , hatta büyük kızım bir ara bu konuya sardırdı da neyse ki vazgeçti. hatta bir tane Vegan arkadaşım var ki hiç bir hayvansal katı ya da sıvı gıdaya dönüp bakmaz ( ben hep onun canı bizim köfteleri çok istiyor diye üzülürdüm 😛 )

Ne yalan söyleyim önceden soyanın sütü mü olurmuş, al mis gibi tazecik keçi sütünü iç, daha da iyisi Manda sütü bul onu iç yada yoğurdunu yap derdim kendime bu da işin en alengirlisi idi, daha kolayı light inek sütü idi.

Şimdi işim gereği besinlerle ilgili araştırma yaparken geçen hafta ALPRO marka organik soya sütü aldım böyle süt gibi değil gibi bişey ama tadı kötü değil.Kaç gündür fırsat bulamamıştım eee önümüzdeki hafta başı vejeteryan bir sevgili dostumuz geliyor ameliyat olmak üzere yurtdışından. Bugün dedim hadi Demet üşenenin oğlu kızı olmamış. Hafta sonu olduğundan telefonları da biraz hafta içine kaydırıp geçtim mutfağa.

AHANDA EV YAPIMI SOYA SÜTÜ ( YÜKSEK PROTEİN KAYNAĞI)

1 Su Bardağı Soya Fasülyesi
5-5 su bardağı su
2 yemek kaşığı esmer şeker
1 tatlı kaşığı tuzfasülyeyi dün öğleden sonra üzerine 4-5 parmak geçecek suya ısladım , buz dolabına koydum. bugün öğleden sonra dolaptan çıkarıp elimle tıpkı humusluk nohutun kabuğunu soyar gibi ufaladım sonra kabuklar suyun yüzüne çıktı. kabuksuz soya fasülyesini Blendıra koydum.( Bu arada tarifi bir Çin Yemekleri sitesinden buldum azıcık bize uyarladım. onlar şeker ve tuzu daha çok koyup daha koyu kıvamlı bir süt yapıyorlar.)

Blendırdaki fasülyenin üzerine 2 sb su koydum. iyice rondolayınca ocağa koyup üzerine 2 sb den biraz fazla su koydum ,kaynayınca Yüzündeki köpüğünü alıp attım. sonra 2 yk esmer şeker ve 1 tatlı kaşığı Tuzu ekledim.(benim ki deniz tuzu kendi değirmeninden çektim yani ölçüsü biraz daha az olabilir)25 dk sürekli karıştırarak kaynattım. Ocaktan indirip ılıyınca tülbetten geçirerek süzdüm. Tadı da nebçim oldu , fasülyeli süt gibi 😛 ama sonra onunla çok lezzetli smoothie ler yaptım aslında kolayı taze sıkılmış elma suyu ile içmek. o zaman valla güzel oluyor.

Bu Pişmiş soyayı tülbentten geçirince çıkan posasını çiğ badem ve çiğ antep fıstığıyla karıştırıp kurabiye yaptım, aynı acıbademe benzedi tadı. çok güzel oldu.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp