Endobarrier (Endobariyer): Ameliyatsız Diyabet Tedavisi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
endobariyer

Kişinin anatomisinde kalıcı bir değişikliğe yol açmadan nasıl etkili metabolik kontrol sağlanabilir? Hatta, en ufak bir cerrahi kesi yapmadan..Bunu, mevcut tedavilerde görülen hasta uyumsuzluğu, yan etkiler ve kısıtlı etkinlik gibi potansiyel başarısızlıklar olmadan yapmak mümkün mü? Yanıt, Avrupa ve Güney Amerika’da klinik çalışmalarda hastalara uygulanmaya başlanan, cerrahi olmayan bir tedavi seçeneği olabilir.

Endobarrier (Endobariyer): Ameliyatsız Diyabet Tedavisi 1

EndoBarrier Nasıl İşe Yarıyor?

EndoBarrier barsak duvarı ile gıdalar arasında fiziksel bir bariyer oluşturarak işe yarar. Bu bariyerin incebarsaklardan salgılanan hormonların aktivasyonunu da etkilediğine inanılmaktadır. Gıda aynı Roux-en-Y gastrik bypassta olduğu gibi duodenumu ve proksimal jejunumu bypass geçer.

EndoBarrier metabolik kontrolü basit ve cerrahi olmayan bir yöntemle sağlamak üzere tasarlanmıştır. Geniş bir hasta populasyonu için endikasyonu vardır.

Aşağıdaki hasta grubu EndoBarrier için uygundur:

-Tip 2 diabeti olan hastalar

-BMI değeri 30 ve üzerinde olan hastalar

-Yaşam tarzı değişiklikleri ve/veya ilaçlarla kilo vermeyi başaramamış hastalar

-18 yaş üzerindeki hastalar

-Gebe olmayan ve gebelik planlamayan hastalar

Endobarrier Ameliyatsız Endoskopik Şeker Tedavisi

Basit Bir Uygulama, Çarpıcı Sonuçlar

EndoBarrier kan şekerini düşürme ve kilo kaybettirici etkisi klinik olarak kanıtlanmış devrimsel bir yaklaşımdır. Roux-en-Y gastrik bypass etkilerini taklit eden EndoBarrier’in benzersiz özellikleri:

-Endoskopik yerleştirildiği için hastanede yatmayı gerektirmez

-Cerrahi ve ilaçların bilinen yan etkileri olmaksızın etkili metabolik düzelme sağlar

-Tedavi periodunun sonunda kolayca ve yine endoskopik olarak çıkarılabilir.

Endobariyer Yerleştirme İşlemi

Ameliyat Yok, İlaç Yok

Ameliyatsız bir tedavi yöntemi olarak EndoBarrier, cerrahiden korkan hastalarda anatomik hiçbir değişikliğe yol açmadan etkili şeker kontrolü sağlar. Tip 2 diabet ve obeziteyi kontrol etmede etkili ve güvenilir bir yöntemdir.

Endobarrier Midede Endoskopik Görünümü

EndoBarrier İle Tip 2 Diabet ve Kilo Kaybı Klinik Sonuçları

Sonuçlar değişik olmakla birlikte, klinik çalışmalar EndoBarrier uygulanan Tip 2 diabetli hastalarda HbA1c düzeylerinin hızlı biçimde düzeldiğini, anlamlı kilo kaybı görüldüğünü, tansiyon ve total kolesterol gibi kardiyometabolik parametrelerde ciddi düzelme olduğunu kanıtlamıştır.

1 yıllık takiplerde 24. haftada hastaların % 50’sinde HbA1c değerleri 7’nin altına düşmekte, 52. haftada bu oran % 83’e yükselmektedir. Başlangıçta ortalama 133/84 olan tansiyon değerleri 52. haftada 124/71’e düşmektedir. 195 olan total kolesterol 161’e, 120 olan LDL 94’e, 160 olan trigliserid değerleri ise 115’e inmektedir. 12 aylık tedavide sağlanan kilo kaybı total vücut ağırlığının % 20’sinden fazladır.

Yerleştirildiği anda EndoBarrier’in metabolik etkileri başlamaktadır. Ancak maksimum etki hasta odaklı multidisipliner yaklaşımla sağlanmaktadır. İşlem öncesi ve sonrası diyet programı, egzersiz ve destek mümkün olan en iyi sonuçların alınması için zorunludur.

Endobarrier Çıkarma İşlemi

Op.Dr.Murat Üstün tarafından hazırlanmıştır. Kaynak belirtilerek ve link eklenerek alıntı yapılabilir.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz >>

Op Dr Murat Üstün

Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemler midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

2 thoughts on “Endobarrier (Endobariyer): Ameliyatsız Diyabet Tedavisi”

 1. blank
  Cahit Tüten

  Kilo vermeyi sağlıyor ise ben Endobarrier uyğulamasını yaptırmak isterim ücreti ne kadar bende Tip 2 diabet var+ tansiyon var.yaşım 61. boyum 1.68 kilom 132 ?

  1. blank

   Cahit bey merhaba,
   Endobarrier henüz rutin kullanıma girmemiş bir üründür. Ancak sizin boy-kilo ve yandaş hastalıklarınızı gözönünde bulundurunca acilen obezite ve metabolizma cerrahisine ihtiyacınız olduğu görülüyor. Detaylı bilgilendirme ve bilgi için 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Murat Üstün'ün yazılarından anında haberdar olun!

Obezite ile ilgili bilgilere anında ulaşın ve en yeni gelişmeleri yakından takip edin.