Endobarrier (Endobariyer): Ameliyatsız Diyabet Tedavisi

Yayın Tarihi: 24/10/2019

Kişinin anatomisinde kalıcı bir değişikliğe yol açmadan nasıl etkili metabolik kontrol sağlanabilir? Hatta, en ufak bir cerrahi kesi yapmadan..Bunu, mevcut tedavilerde görülen hasta uyumsuzluğu, yan etkiler ve kısıtlı etkinlik gibi potansiyel başarısızlıklar olmadan yapmak mümkün mü? Yanıt, Avrupa ve Güney Amerika’da klinik çalışmalarda hastalara uygulanmaya başlanan, cerrahi olmayan bir tedavi seçeneği olabilir.

Endobarrier (Endobariyer): Ameliyatsız Diyabet Tedavisi 1

EndoBarrier Nasıl İşe Yarıyor?

EndoBarrier barsak duvarı ile gıdalar arasında fiziksel bir bariyer oluşturarak işe yarar. Bu bariyerin incebarsaklardan salgılanan hormonların aktivasyonunu da etkilediğine inanılmaktadır. Gıda aynı Roux-en-Y gastrik bypassta olduğu gibi duodenumu ve proksimal jejunumu bypass geçer.

EndoBarrier metabolik kontrolü basit ve cerrahi olmayan bir yöntemle sağlamak üzere tasarlanmıştır. Geniş bir hasta populasyonu için endikasyonu vardır.

Aşağıdaki hasta grubu EndoBarrier için uygundur:

-Tip 2 diabeti olan hastalar

-BMI değeri 30 ve üzerinde olan hastalar

-Yaşam tarzı değişiklikleri ve/veya ilaçlarla kilo vermeyi başaramamış hastalar

-18 yaş üzerindeki hastalar

-Gebe olmayan ve gebelik planlamayan hastalar

Endobarrier Ameliyatsız Endoskopik Şeker Tedavisi

Basit Bir Uygulama, Çarpıcı Sonuçlar

EndoBarrier kan şekerini düşürme ve kilo kaybettirici etkisi klinik olarak kanıtlanmış devrimsel bir yaklaşımdır. Roux-en-Y gastrik bypass etkilerini taklit eden EndoBarrier’in benzersiz özellikleri:

-Endoskopik yerleştirildiği için hastanede yatmayı gerektirmez

-Cerrahi ve ilaçların bilinen yan etkileri olmaksızın etkili metabolik düzelme sağlar

-Tedavi periodunun sonunda kolayca ve yine endoskopik olarak çıkarılabilir.

Endobariyer Yerleştirme İşlemi

Ameliyat Yok, İlaç Yok

Ameliyatsız bir tedavi yöntemi olarak EndoBarrier, cerrahiden korkan hastalarda anatomik hiçbir değişikliğe yol açmadan etkili şeker kontrolü sağlar. Tip 2 diabet ve obeziteyi kontrol etmede etkili ve güvenilir bir yöntemdir.

Endobarrier Midede Endoskopik Görünümü

EndoBarrier İle Tip 2 Diabet ve Kilo Kaybı Klinik Sonuçları

Sonuçlar değişik olmakla birlikte, klinik çalışmalar EndoBarrier uygulanan Tip 2 diabetli hastalarda HbA1c düzeylerinin hızlı biçimde düzeldiğini, anlamlı kilo kaybı görüldüğünü, tansiyon ve total kolesterol gibi kardiyometabolik parametrelerde ciddi düzelme olduğunu kanıtlamıştır.

1 yıllık takiplerde 24. haftada hastaların % 50’sinde HbA1c değerleri 7’nin altına düşmekte, 52. haftada bu oran % 83’e yükselmektedir. Başlangıçta ortalama 133/84 olan tansiyon değerleri 52. haftada 124/71’e düşmektedir. 195 olan total kolesterol 161’e, 120 olan LDL 94’e, 160 olan trigliserid değerleri ise 115’e inmektedir. 12 aylık tedavide sağlanan kilo kaybı total vücut ağırlığının % 20’sinden fazladır.

Yerleştirildiği anda EndoBarrier’in metabolik etkileri başlamaktadır. Ancak maksimum etki hasta odaklı multidisipliner yaklaşımla sağlanmaktadır. İşlem öncesi ve sonrası diyet programı, egzersiz ve destek mümkün olan en iyi sonuçların alınması için zorunludur.

Endobarrier Çıkarma İşlemi

Op.Dr.Murat Üstün tarafından hazırlanmıştır. Kaynak belirtilerek ve link eklenerek alıntı yapılabilir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

8 thoughts on “Endobarrier (Endobariyer): Ameliyatsız Diyabet Tedavisi”

 1. Cahit Tüten

  Kilo vermeyi sağlıyor ise ben Endobarrier uyğulamasını yaptırmak isterim ücreti ne kadar bende Tip 2 diabet var+ tansiyon var.yaşım 61. boyum 1.68 kilom 132 ?

  1. Cahit bey merhaba,
   Endobarrier henüz rutin kullanıma girmemiş bir üründür. Ancak sizin boy-kilo ve yandaş hastalıklarınızı gözönünde bulundurunca acilen obezite ve metabolizma cerrahisine ihtiyacınız olduğu görülüyor. Detaylı bilgilendirme ve bilgi için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 2. yunus yılmaz

  Merhaba sayın hocam,

  Tip-2 diyabet sorunum var ilerlemeye başladı. Ameliyattan çok endobariyer uygulaması bana sıcak ve daha uygun geliyor. Önceki yorumda rutin uygulama değildir demişsiniz bu uygulama hayata geçirilmeye başlandı mı ? Uygun hasta tanımı nedir acaba. Teşekkürler

  1. Merhaba,
   Ne yazık ki yıllardır sürmekte olan deneylere rağmen uygulama halen rutine girememiştir. Bir dönem ortaya çıkan karaciğer absesi ve hasta kaybı nedeniyle FDA tarafından durdurulan denemeler tekrar başlasa da, henüz ülkemizde uygulama yapılmamaktadır. Konunun takipçisiyiz, geldiğinde ilk bilgiyi yine sitemizden edinebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz

  1. Mehmet bey merhaba,
   Evet ne yazık ki konu insanda kullanım olunca tıbbi işlem ve cihazların gelişimi biraz zaman alabiliyor. Bu ürünü de en az 10 yıldır takip ediyorum. Umarım bir an önce güvenle rutin kullanıma sunulur, bizler de özellikle diyabetli hastalara uygulamaya başlarız.
   Sağlıklı günler dilerim.

 3. Merhaba Hocam
  Konuda tedavi yapılıyormuş gibi bir makale yazılmış.
  O sebeple bu soruyu iletiyorum. Diyabet rahatsızlığından kurtulmak için ameliyatsız ve ilaçsız bir çözüm süreci varmıdır acaba.

  1. Merhaba,
   Gerek yazıyı okuduysanız içerikten, gerekse yorumlara verilen cevaplarımdan anlayacağınız üzere, Endobarrier henüz ülkemizde uygulanmakta olan bir yöntem değildir. Ülkemize getirilmesi için kişisel olarak çabalarımız devam etmektedir. Uygulamaya başladığımızda sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan duyuracağız. O zamana kadar diyabetin endokrinoloğumuz ve diyetisyenlerimiz tarafından kontrol altında tutulabileceğini hatırlatır, sağlıklı günler dileriz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp