Dumping Sendromu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

dumping sendromu

Dumping Sendromu Nedir?

“Hızlı gastrik boşalma” olarak da adlandırılan dumping sendromu, ince barsağın alt kesimleri (jejunum) mideden gelen sindirilmemiş gıdalarla çok hızlı dolarsa oluşur. İstenmeyen sindirim sistemi belirtileri verir. Dumping sendromu ayrıca gastrik bypass cerrahisi geçirmiş hastalarda şeker ve bazı nişastalar gibi basit karbonhidratların veya yüksek glisemik indeksli gıdaların alınması ile de tetiklenebilir.

Dumping Sendromu

Dumping Sendromunun Tipleri

Hızlı mide boşalımının iki varyasyonu vardır: Erken ve geç dumping. Erken dumping öğün sırasında veya hemen ardından meydana gelir. Erken dumping semptomları karın ağrısı, kramplar, geğirme, çarpıntı, bulantı, kusma, ishal ve nefes darlığıdır. Aksine, geç dumping tipik olarak yemekten 1-3 saat sonra ortaya çıkar. Geç dumping belirtileri halsizlik, baş dönmesi ve bitkinliktir.

Dumping Sendromunun Nedeni Nedir?

Bariatrik cerrahi midenin ve ince barsağın anatomisini ve normal sindirim fonksiyonlarını değiştirdiği için dumping sendromunun ana nedenidir. Aynı zamanda mide ve pankreastan kaynaklanan sindirim sıvılarının miktarını da azaltır. Diğer ve çok daha nadir bir sebep ise Zollinger-Ellison Sendromudur. Dumping sendromu  çok sık ve çok şiddetli oluyorsa bu bir cerrahi probleme, stomanın gereğinden geniş olmasına işaret ediyor olabilir.

Dumping Sendromunun Tedavisi Nasıldır?

Hızlı gastrik boşalmadan muzdarip hastalar yeme alışkanlıklarını değiştirmek ve çok sayıda küçük öğünlerle beslenmek zorundadır. Yüksek kalorili besinlerden ve rafine şekerlerden kaçınılmalıdır. Ek olarak, gıdalarla birlikte sıvı almamalıdırlar. Son olarak da, gıdaların çok iyi çiğnendiğinden emin olunmalıdır.

Dumping Sendromu-Bariatrik Cerrahiden Sonra Kötü Yeme İşaretçisi

Dumping sendromu büyük bir sağlık riski yaratmaz. Ancak, hastalara çok hızlı, çok fazla, çok şekerli yediklerini haber veren bir işaretçidir. Pratikte pek çok bariatrik cerrahi hastası 2-3’den fazla ciddi dumping atağı yaşamamaktadır. Ağır Dumping vakalarında anastomoz daraltmak üzere veya gastrik bypass’tan tüp mide ameliyatına dönüştürerek revizyon yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!