Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Üşüme Neden Olur ?

Yayın Tarihi: 23/10/2016

Vücut ısısı vücudunuzun ürettiği ve etrafa yaydığı sıcaklıktan kaynaklanır. Etraftaki sıcaklık değişse de, vücut kendi ısısını dar bir aralıkta tutacak şekilde adapte olur. Normal vücut ısısı 37 derecedir. Ölçülen vücut ısıları normal olsa da, obezite cerrahisinden sonra birçok hasta normalden fazla üşüme, hatta titreme tariflemektedir. Bunun temel iki sebebi vardır: Vücudun izolasyonunun azalması ve enerji üretiminin azalması.

Yağ çok kuvvetli bir izolasyon malzemesidir. Soğuk iklimlerde yaşayan hayvanlar bedenlerinde normal iklimlerdeki akrabalarından çok daha fazla yağ depolarlar. Obezite cerrahisinden sonra bedeni kaplayan derialtı yağ dokusunun incelmesi bu izolasyonun azalmasına ve sonuçta da daha fazla üşümeye neden olur.

Obezite Cerrahisinden Sonra Neden Üşüyoruz?

İkinci nedense, giderek küçülen bedeninizin, şişmanken olduğundan çok daha az kalori alması ve varlığını sürdürmek için daha az enerji üretmesidir. Bunu mikser örneğiyle açıklayabiliriz. Yumurta çırparken hiç zorlanmayan mikser, koyu bir hamuru karıştırırken daha büyük bir kütleyi hareket ettirmeye çalışmasının sonucu olarak zorlanır ve ısınır. Aynısını bedeninize uyarlarsak, hareket ettirilmesi gereken kütle büyüdükçe çalışması zorlaşır ve sonuçta daha fazla ısı üretilir.

Vücudumuz ısı regülasyonu için iki mükemmel mekanizmaya sahiptir, terleme ve titreme. Obez insanların normalden daha fazla terlediğine hepimiz şahit olmuşuzdur. Terleme vücudun kendini soğutma çabasıdır. Aşırı ısıyı uzaklaştırmak için vücut derialtındaki kılcalları genişletir ve ısıyı yüzeyden kaybetmeye çalışır. Terleme sonucu buharlaşan su vücudun ısısının düşmesini sağlar.

Sadece mide küçültme ameliyatında değil, genel olarak obezite cerrahisi sonrası hastalar ikinci mekanizma ile daha fazla karşılaşırlar, yani titreme ile. Özellikle hızla kilo kaybedildikçe kan damarları deriye olan kan akımını azaltmak için büzüşür. Isı daha da düştüğünde vücut daha fazla ısı üretmek için kasları kullanır, yani titreme ortaya çıkar. Titreme bir süre sonra ısının yükselmesini sağlar. Ama bu aynı zamanda sizi bir süveter giymeniz için uyaran iyi bir işarettir. Üşümeden şikayet ederken, kaybetmek için çok uğraştığınız yağ izolasyonu yerine bir süveter giymenin çok daha kolay olduğunu unutmayın.

Birçok obezite cerrahisi hastasında, vücut ısısı kilo sabitlendikten sonra düzene girer. Yani, ortalama ameliyattan 12-18 ay sonra herşey normale döner. Vücudunuzun termostatı kilo kaybınıza ayak uydurmak için zamana ihtiyaç duyar. Kilo verirken egzersiz yapan hastaların, yapmayanlara göre daha az üşüme-titreme yaşadığını da hatırlatalım. Hepinize sağlıklı ve bol egzersizli, az titremeli bir süreç dilerim.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp