Diyet Cola İçiyorum Diye Rahatlıyorsanız, Okuyun!

Diyet Cola Kalp Krizi ve İnme’ye Neden Oluyor!

Bir ürünün “sağlıklı”, “doğal” veya “şekersiz” olduğunu iddia etmesi onun sizin için iyi olduğu anlamına gelmiyor. Aynı kural meşhur “DIET” sözü için de geçerli. Diet Cola veya Diet atıştırmalıklar, daha az kalori içerme iddiasında olsa da zararlı oldukları gerçeği değişmiyor!

Diet Cola ve Kalp Hastalıkları İlişkisi

Diet Cola, normale göre daha az kalori içerdiği için “daha sağlıklı”imajı yaratılarak pazarlanmaktadır. Ancak işin aslı öyle değil. Amerika’da her beş yetişkinden biri her gün diet içecekler tükettiğini söylüyor. Diet içeceklerin popülaritesine karşın Iowa Health Care Hospitals Kardiyoloji bölümünden Dr Vyas, bunların sağlığa zararları konusunda, özellikle de kalp damar hastalıklarındaki rolleri konusunda bir bilgi eksikliği olduğunu ileri sürüyor.

Yapılan çalışmada, günde iki veya daha fazla diet cola içen bireylerin kalp damar hastalıklarına yakalanma riski % 30 daha fazla bulunmuş. Kalp hastalığına bağlı ölüm riskleri ise içmeyenlere göre % 50 daha yüksek!

Bu konuda yapılmış en geniş araştırma olan çalışmada 60000 postmenopozal kadın 9 yıl boyunca izlenmiş. Günde iki veya daha fazla diet içecek tüketen kadınların % 8.5’i çalışma süresince en az bir kalp damar girişimi gerektirmiş. Ayda 0-3 tüketenlerde aynı oran 7.2.

Yine 2 veya daha fazla içecek tüketen kadınlar anlamlı şekilde daha genç ve BMI oranları daha yüksek. Bu kadınlar diyabet ve yüksek tansiyondan da daha fazla etkileniyorlar.

2012’de yapılan benzer bir çalışmada da 40 yaşın üstünde 2500 NewYorklu denek 10 yıl izlenmişti. Bu araştırmada da diet cola tüketenlerin kalp hastalıkları ve inme geçirme riski ile, kalp damar hastalıklarından ölme risklerinin daha yüksek olduğu gösterilmişti. Diet içecek tüketenlerin ortalama kan şekerleri daha yüksek, bel çevreleri de daha geniş bulunmuştu.

Her gün içecek tüketenlerin metabolik sendroma yakalanma oranı % 36, diyabet geliştirme riski de % 67 daha fazla bulunmuştu. İlginçtir ki, normal cola tüketenler daha fazla sigara ve daha fazla kalori tüketmesine rağmen, diabet ve yüksek kolesterol oranları da daha yüksekti.

Özetle, tatlandırıcılar doğal şekerlere göre daha yoğun aroma içerirler. Zaman içinde tad algınızı bozarlar. Dolayısıyla colanın diet olması metabolik zararlarını azaltmaz, hatta arttırır. Bir dahakine içecek seçimi yaparken daha dikkatli olmakta fayda var!

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir