Diyabet Hakkında Bunları Biliyor muydunuz?

Yayın Tarihi: 27/09/2016

-Her 10 saniyede bir kişi Tip 2 diyabete bağlı komplikasyonlar yüzünden ölmekte

-Tip 2 diyabet, ABD başta olmak üzere, dünyada en önemli 10 ölüm nedeni arasında

-Sağlığa harcanan her 10 liranın 1 lirası diyabet tedavisine gidiyor

-Şeker hastalığı olmayanlara göre diyabetli hastaların sağlık harcamaları 2.5 kat daha yüksek

-Tip 2 Diyabetin % 90’ı vücutta aşırı yağ birikiminden kaynaklanıyor

-Bu artış sürerse, önümüzdeki 10 yıl içinde insanların neredeyse yarısı diyabetten etkilenecek

-Normal popülasyonda % 9 olan diyabet oranı, morbid obezler arasında % 25’e çıkıyor

-Obez bireylerde Tip 2 diyabeti tedavi etmenin en etkili yöntemlerinden biri bariatrik ve metabolik cerrahi

Tip 2 Diyabet Nedir?

Diyabetin Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki grubu olsa da, vakaların % 95’i Tip 2 diyabetlidir. Hastalığın bu formunun temel nedeni obezitedir. Tip 2 diyabet ayrıca inme, kardiyovasküler hastalıklar, böbrek yetmezliği, körlük, depresyon, organ kayıpları, nöropati, impotans ve çeşitli kanser tiplerinde ve ölüm riskinde artışa da yol açar. Tip 2 diyabet erken ölüm riskinde % 80 artışa, beklenen yaşam süresinde ise % 80 azalmaya yol açar.

Temel Tip 2 diyabet tedavi yöntemleri diyet, egzersiz ve bu yolla kilo kaybıdır. Bunun yanısıra eklenen ilaçlarla hastalar kan şekerlerini belli bir seviyede tutabilirler. Zaman içinde hastalığın ağırlığı ilerleyebilir. Bu durumda normal kan şekerini sağlayabilmek için giderek artan dozlarda ilaç kullanımı gerekebilir.

Bariatrik Cerrahi ve Tip 2 Diyabet

Bir zamanlar şeker hastalığının geri dönüşsüz ve tedavi edilemez bir hastalık olduğu düşünülürdü. Ancak yıllar içinde obezite cerrahisi geçiren diyabet hastalarının uzun vadede tüm ilaçlarını bıraktıkları ve bu etkinin uzun yıllar boyunca da devam ettiği gösterilmiştir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp