Bulgur Pilavı Diyet Yemeği Olabilir mi?

Yayın Tarihi: 04/01/2020

Bulgu pilavı özellikle sağlıklı pişirildiğinde hem oldukça doyurucu hem de az kalorili, tahıllar içerisinde en düşük glisemik indeksli yemeklerdendir. Bulgurun tüm bu özelliklerinin etkili olabilmesi için bazı önemli ipuçları vereceğim size.

1- Hiçbir pilavda bulgur yağ ile pişerken buluşmamalıdır. Yani yağı en son eklemelisiniz.

2-Gerçekten amaç diyette bulgur kullanımı ise pilav soğuk olmalı ,öyle ise zeytinyağı uyacaktır bulgurlu pilav türlerine

3- Pişirmek bulgurun hem glisemik indeksini yükseltecek(sıcaklıkta aynı şekilde yükseltir.) hem de kişinin yeme miktarını artıracaktır. Yapılması gereken ince bulgurun üzerini bir parmak geçecek su ile demlenmesidir. Eğer kalın bulgur ise yine aynı ölçek su ile en küçük ocakta altı çok kısık olarak demlenmelidir.

4-Eklenen sebzeler olabildiğince iri doğranmalı

5-kullanılan bulgur esmer-kepekli bulgur olmalıdır.

6-kullanılan baharatlar dışarıda zeytinyağına eklenmeli (karabiber,acı kırmızı biber-çok az toz zencefil ve çok az toz zerdeçal bu baharatlarda sabit bulunmalı çünkü bunlarda besinin glisemik yükünü azaltacaktır.) sonradan pilava eklenmeli. Tüm bu bilgilere baktığımızda kültürümüzdeki adının KISIR olduğu ülkemizde en yaygın kullanılan bulgur yemeğine ulaştığımızı görüyoruz. Burada bize düşen yapılmamışı yapmak değil ,bir kaç değişiklik ile faydalı olanı kullanmalarını sağlamak.

Bulgur Pilavı Diyet Yemeği Olabilir mi? 2

1 yemek kaşığı zeytinyağı 

1 adet soğan

1,5 su bardağı bulgur

1 adet domates

1 adet yeşil biber

1 Adet kabak

Yarım litre su

Tuz

*Baharatlar acı biber,karabiber, toz zerdeçal,tuz atar kadar toz zencefil.

YAPILIŞI

Bulguru (bulgur iri ise kısık ateşte pişirin soğusun ,ince ise sadece ıslayın,kapağı kapalı soğusun.Kuru soğan ve kabak  biber julyen doğrandıktan yağsız tavada tavayı sallayarak sotelenmeli. Domates yağsız tavada pişirilmeli.1 Yemek kaşığı zeytinyağının içerisine baharatlar eklenip çatalla çırpılmalı. Tüm malzemeler birbirine karıştırılıp 10 dk daha demlenmeli.

Üzerine limon sıkmak glisemik yükü düşürecektir. Bulgur yerken en önemli trik ise tabağa küçük bir miktar alıp 20 dakika sonra doyulmazsa ikinci defa küçük miktar ile devam etmektir. Çünkü özellikle pişirmeden demleme yapılan bulgur içeride şişecek ve doygunluk sağlanacaktır. Yanına yoğurt eklemek yine tokluk süresini artıracak glisemik yükü azaltacaktır. Bu pilavın içine tüm haşlanıp didiklenmiş et türleri de eklenebilir. Afiyet olsun.

IBC Genel Dİrektörü, Psikolojik ve Beslenme Danışmanı Demet Ella tarafından eklenmiştir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp