Biliopankreatik Diversiyon Ameliyatı

Yayın Tarihi: 15/02/2019

Biliopankreatik Diversiyon Nedir?

Biliopankreatik diversiyon (Scopinaro prosedürü) olarak da bilinen bariatrik bypass ameliyatı klinik, morbid ve malign obezitenin tedavisinde kullanılan en ekstrem ameliyatlardan biridir. Sadece midenin büyük bölümü çıkarılmaz, safra ve pankreas enzimlerinin akışını değiştirmek üzere ince barsakların anatomisi de değiştirilir. Bu sayede alınan gıdalarla bu enzimlerin karışması ince barsağın orta veya son kısımlarında olur. Sonuç olarak kalori ve besin maddelerinin emilimi ciddi şekilde azaltılır.

Biliopankreatik Diversiyon Bypass Prosedürü

Bu ameliyat gastrik bypass prosedürünün daha uzun ve komplike bir tipidir. Obezite cerrahı gıda alımını ve mide asidi salgısını azaltmak için tüp mide ameliyatındaki gibi midenin neredeyse 3/4’ünü çıkarır. İnce barsaklar ayrılarak, mideye birleştirilen kısmına “alimentary limb” yani besin bacağı denir. Midedeki gıdalar duodenum ve jejunumu, yani ince barsağın ilk ve ikinci kısmını tamamen bypasslayan bu segmentten aşağı inerler. Bu arada, pankreasın sindirici sıvılarını taşıyan ve biliopankreatik bacak denilen kanal, besin bacağı ile birleşerek ortak bir kanal oluşturur. Bu ortak kanalda bazı kalori ve besinlerin emilimi gerçekleşir. Bariatrik cerrahlar, bu ortak kanalın uzunluğunu, protein, yağ ve yağda eriyen vitaminlerin emilim derecesini ayarlamak üzere değiştirebilirler.

Duodenal_Switch

Biliopankreatik Diversiyondan Sonra Kilo Kaybı

Biliopankreatik diversiyon gibi malabsorbtif bir bypass ameliyatı geçiren hastalar ortalama olarak iki yıl içinde aşırı kilolarının üçte ikisini kaybederler. Diğer bypass prosedürlerinden daha ağır bir operasyon olmakla birlikte, BPD hem kilo kaybında hem de diabetiklerde kan şekerinin kontrolünde belirgin olarak çok daha etkili bir metoddur.

Biliopankreatik Diversiyondan Sonra Yeme Kılavuzları

Tüm gastrik bypass ameliyatlarında olduğu gibi, hastalar gün boyunca sık ve küçük öğünler şeklinde beslenmeleri gerekir. Yeni mide fazla miktarda gıda, yağlı yiyecek, alkol veya şekerli yiyeceği tolere edemez. Optimum kilo kaybı ve minimum yan etkinin sağlanması için hastanın yağ alımını, fast food veya donmuş gıdalarla beslenmeyi, yüksek kalorili gıda alımını azaltması şarttır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp