Amerikan Tarzı Diyet 2 Haftada Bile Sağlığı Tahrip Ediyor!

Yayın Tarihi: 24/12/2018

Artık neredeyse herkes çok sık işlenmiş gıda tüketirsek bedenimizde meydana gelen zararlı etkileri biliyor. Bundan birkaç yıl önce yapılan bir çalışmada, Amerika’da yaşayan Afrika kökenlilerin, Afrika’daki yakınlarından 13 kat daha fazla kolon kanseri riski taşıdığını kanıtladı. Bu çalışmada Güney Afrika kırsalında yaşayan kişilere düzenli olarak fast food yedirildi. Sadece 14 günde çalışmaya katılanların beden kimyasında anlamlı değişiklikler meydana geldi. Kolon kanseri riskini gösteren bio işaretleyiciler hızlı bir şekilde yükseldi.

Fast foodun zararları

Sevindirici olansa, hayatı boyunca bu tarz kolon kanseri riskini arttıran bir diyet tüketen Amerikalılarda diyet Afrikalılarınki gibi bol lifli bir diyete dönüştürülürse hızlı bir düzelme olmaktadır. Bu süre aynı şekilde 2 hafta kadar kısadır, yani kolon kanseri riskini düşürmek için hiçbir zaman çok geç değildir. Gıdalardaki değişiklikler mukozal düzeyde kanser risk biomarkerlarını değiştirmekte, kanser riskini etkilediği bilinen miktobiota ve metabolom üzerinde değişikliklere yol açmaktadır. 

Kaynak: https://www.nature.com/articles/ncomms7342#affil-auth

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp