Amerikan Tarzı Diyet 2 Haftada Bile Sağlığı Tahrip Ediyor!

Yayın Tarihi: 24/12/2018

Artık neredeyse herkes çok sık işlenmiş gıda tüketirsek bedenimizde meydana gelen zararlı etkileri biliyor. Bundan birkaç yıl önce yapılan bir çalışmada, Amerika’da yaşayan Afrika kökenlilerin, Afrika’daki yakınlarından 13 kat daha fazla kolon kanseri riski taşıdığını kanıtladı. Bu çalışmada Güney Afrika kırsalında yaşayan kişilere düzenli olarak fast food yedirildi. Sadece 14 günde çalışmaya katılanların beden kimyasında anlamlı değişiklikler meydana geldi. Kolon kanseri riskini gösteren bio işaretleyiciler hızlı bir şekilde yükseldi.

Fast foodun zararları

Sevindirici olansa, hayatı boyunca bu tarz kolon kanseri riskini arttıran bir diyet tüketen Amerikalılarda diyet Afrikalılarınki gibi bol lifli bir diyete dönüştürülürse hızlı bir düzelme olmaktadır. Bu süre aynı şekilde 2 hafta kadar kısadır, yani kolon kanseri riskini düşürmek için hiçbir zaman çok geç değildir. Gıdalardaki değişiklikler mukozal düzeyde kanser risk biomarkerlarını değiştirmekte, kanser riskini etkilediği bilinen miktobiota ve metabolom üzerinde değişikliklere yol açmaktadır. 

Kaynak: https://www.nature.com/articles/ncomms7342#affil-auth

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp