Ameliyat Öncesi Diyet (Preop Diyet) Zorunlu mu?

Yayın Tarihi: 07/02/2020

Obeziteyle mücadelesinde diyet ve diğer yöntemlerle başarılı olamamış ve cerrahiye karar vermiş hastalar için, ameliyattan önce diyet yapmak zorunda olmak ironik bir durumdur. Yeni bir araştırma cerrahların belki de preop diyet konusunu tekrar düşünmesi gerektiğini gösteriyor.

preop diyet

475.000 hastanın kayıtları incelenerek yapılan araştırmada, hastalar ameliyattan önce kilo vermeyenler, toplam vücut ağırlığının % 15’ini verenler ve % 15’den fazlasını verenler olarak 3 gruba ayrıldılar. Sleeve gastrektomi veya gastrik bypass geçiren bu hastalar, ameliyattan sonraki 30 günde gelişen komplikasyonlar açısından karşılaştırıldılar. İlginç bir şekilde, her üç hasta grubunda da komplikasyon oranları benzer bulundu. Bulgular, ameliyattan önce diyet yapmanın faydası olmayabileceğini düşündürüyor. Bilakis, vücut ağırlığının % 15’inden fazlasını kaybedenlerde morbidite, yani küçük komplikasyonlar gelişme oranı kilo vermeyenlere oranla 14 kat fazla bulundu. 

Kilo vermeden ameliyata giden hastalar diğer gruplara kıyasla daha az yandaş hastalıklara sahipti. Bu çalışma sonuçlarını kısmen etkilese de, büyük oranda kilo kaybının bağımsız olarak morbiditede artışa yol açtığı nettir. Yani ameliyat öncesi diyet tekrar gözden geçirmemiz gereken konulardan biri! Obezite cerrahisinin en heyecanlı yanı da sürekli gelişmelere açık olması değil mi zaten…

Kaynak: https://www.facs.org/clincon2019/resources/highlights/tue/sf2012

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp