Abdominoplasti Yaşam Kalitesini Yükseltiyor!

Yayın Tarihi: 19/10/2019

Abdominoplasti (karın germe) ameliyatı geçiren hastaların ezici çoğunluğu, elde edilen sonuçtan tatmin olduklarını ve tekrar sorulsa yine ameliyat olacaklarını belirtiyor.

American Society of Plastic Surgeons (ASPS) yayın organı Plastic and Reconstructive Surgery dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, abdominoplasti ameliyatında yüksek bir hasta tatmin oranı ve hastaların yaşam kalitesinde belirgin bir yükselme gözleniyor. Fazla kilolu ve obez hastalarda ameliyat sonrası riskler daha yüksek, ancak yaşam kalitesinde gerçek bir düzelme sağlanabiliyor.

abdominoplasti

Fazla kilolu ve obez grupta olası yara iyileşmesi problemleri ve diğer komplikasyonlar nedeniyle abdominoplasti ve diğer body contouring uygulamalarından kaçınılmaktaydı. Güncel çalışmanın amacı, abdominoplastinin fazla kilolu ve obez hastalardaki psikolojik etkilerini değerlendirmek. Bu amaçla 46 fazla kilolu ya da obez hasta 12 yıl süreyle değerlendirildi.

Hastaların yüzde 80’i karın kaslarında ayrışma nedeniyle zayıflamış karın duvarı onarımı da gerektirmekteydi. Kalan yüzde 20 ise sadece sarkan abdominal yağ ve deri dokusunu ortadan kaldırmak için pannikülektomi denen işleme uygun bulundu. Araştırmacılar ameliyatın sonuçlarını, komplikasyon oranlarını ve sonuçları incelediler.

Çıkarılan kütle ortalama 4.8 kiloydu. Ameliyathaneye tekrar dönmeyi gerektiren problemler 4 hastada gelişti ve en sık neden yara iyileşme sorunları ve sıvı birikimi idi. Daha küçük komplikasyonlar ise 18 hastada gelişti ve antibiotik kullanımı ile ofis şartlarında tedavi edilebildiler.

Hastaların ezici çoğunluğu ( % 97.2) sonuçlardan memnun olduklarını ve yine sorulsa yine ameliyatı seçeceklerini bildirdiler. Hastaların neredeyse yarısı, ameliyattan sonra kilo kaybına devam ettiklerini bildirdi. Artmış risk oranlarına bağlı olarak, fazla kilolu ve obez bireyler daha önce abdominoplasti ve body contouring cerrahisinden önce kilo vermeye yönlendiriliyordu.

Kilo verilse bile, fazla deri ve yağ dokusu tam olarak ortadan kaldırılamıyor. Bu da bazen hastanın normal fonksiyonlarını ve egzersizi engelliyor. Bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak ve bu fazlalığın fiziksel etkilerini ortadan kaldırmak için kilo kaybını da motive etmek üzere abdominoplasti önerilebilir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp